Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pałecznica Ogłasza zwycięzców konkursu fotograficznego:
„PAŁECZNICA WCZORAJ I DZIŚ”
Serdecznie dziękujemy za udział, wszystkim uczestnikom konkursu i jest nam niezmiernie miło, że możemy uhonorować zwycięzców.
I tak nagrody otrzymują :
Miejsce:
- Urszula Wójcik - praca: Dzwonnica
- Monika Szewczyk - praca: Cztery pory roku
Mimo iż uczestników zgłosiło się niewielu, nagrody zostaną przyznane, chociażby za samo wzięcie udziału w zabawie. Nagrody zostaną wręczone osobiście uczestnikom przez Zarząd Stowarzyszenia Wsi Pałecznica. Serdeczne gratulacje dla uczestników.
Najlepsze zdjęcia umieściliśmy w galerii serwisu.
A tu Znajduje się galeria nagrodzonych zdjęć:
Wobec niemożności zwiększenia natężenia ludzkiego głosu dzwony były przez stulecia podstawowym czynnikiem masowej komunikacji społecznej. Głos dzwonów obwieszczał pożar, ostrzegał o nadejściu nieprzyjaciela, wzywał ludzi do broni i do pracy, odsyłał do snu, nawoływał do publicznej żałoby po śmierci władcy, rozbrzmiewał radością z okazji narodzin następcy tronu czy koronacji, uświetniał uroczystości towarzyszące wyborowi papieży czy wojennemu zwycięstwu.
Dźwiękowi dzwonów przypisywano zdolność uchronienia ludzi przed piorunami i zarazą. Dzwony stanowiły przedmiot dumy. Kościoły, klasztory, a nawet całe miasta oceniano po brzmieniu i donośności ich dzwonów. Wymowna jest inskrypcja na starym dzwonie: Funera plango, fulmina frango,Sabbath pango, Excito lentos, dissipo ventos, paco cruentos (Opłakuję pogrzeby, poskramiam pioruny, oznajmiam szabat, budzę leni, rozpraszam wiatry, uspokajam gwałtowników).
W związku z tym że jest kaplica, cmentarz, dlatego mieszkańcy popierając inicjatywę ks. Bronisława Sieńczaka postanowili zbudować także dzwonnicę. Dzwony poświęcone zostały przez Jana Pawła II na Krakowskich Błoniach podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny i nadano im imiona: św. Józef, św. Paweł i św. Florian. W roku 2004 wprowadzono także napęd elektryczny.
Tekst Napisała:
Urszula Wójcik