Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


legendyNazwa każdej miejscowości, nawet tej najmniejszej, związana jest zazwyczaj z podaniem, legendą lub opowieścią. Żadna z nich nie jest sprawdzoną wiadomością, ale wszystkie wyjaśniają nam pochodzenie nazwy naszej wioski.


LEGENDA PIERWSZA

Pierwsza z nich pochodzenie nazwy Pałecznica wiąże z pewnym miejscem we wsi, które istniało kiedyś, bardzo dawno temu...

 

 

W miejscu tym mieszkańcy każdego roku składali jedną pałkę - taką zwykłą, która rośnie na torfowiskach - licząc w ten sposób lata. Miejsce składania pałek nazwano Pałecznicą, następnie nazwę tę przyjęła nasza miejscowość.

LEGENDA DRUGA

Dawniej mieszkańcy naszej osady mieli podobno bardzo duże poczucie humoru. Na zakończenie zabawy, na którą przychodzili mieszkańcy okolicznych wsi, bito ich dla żartów pałkami. Bicie pozostawiano na koniec zabawy, gdyż należało pozwolić wszystkim dobrze się wybawić. W tamtych czasach ludzie bardzo lubili tańczyć. Od pałek, którymi byli bici mieszkańcy okolicznych wiosek, postanowiono nazwać naszą wieś Pałecznicą.

LEGENDA TRZECIA

Kolejna legenda wyjaśniająca nazwę naszej miejscowości wiąże się z dziedzicem o nazwisku Pałka. Miał on córkę o imieniu Tanecznica. Mówi się, że nazwa Pałecznica powstała z połączenia wyrazów Pałka i Tanecznica. Z nazwiska dziedzica zapożyczono cząstkę "Pał", a od imienia jego córki wzięto końcówkę "ecznica". Właśnie w ten sposób powstała nazwa "Pałecznica".

PODANIE CZWARTE

Według czwartej wersji wieś Pałecznicę założyły trzy rodziny: Gdule, Tomasiaki i Budzyńskie. Obecnie faktem jest to, że w miejscowości najwięcej osób posiada nazwiska wyżej wymienione. Ciekawostką są osoby, które mają to samo nazwisko oraz imię np. Tadeusz Gdula,  Tadeusz Tomasiak, Jan Budzyński i inne.

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkowników:
274
Artykułów:
50
Zakładek:
1
Odsłon artykułów:
869310